Etkinliklerimiz

Orman Kaşifleri ile Toplandık !

 ORMAN KAŞİFLERİ

 

Çocuklar, çevrelerinde her ne olursa olsun, ister dağ, ova, orman, çöl isterse beton, asfalt, park alanı ya da gökdelenler, bir bilim insanı gibi düşünmeyi ve davranmayı öğrenebilirler. Dikkatli gözlemler yapabildikleri taktirde, çevrelerindeki bu gibi kaynaklar sayesinde, kayıt tutarak, verileri biriktirerek kullanmayı, hatta hipotez test etmeyi bile öğrenebilirler. Bütün bunları güneş, su, hava, iklim, bitkiler, hayvanlar, yerel endüstriler, besinler, bayram ve şenlikler, kayalar ve toprak gibi çevrelerinde bedava bulabilecekleri materyalleri kullanarak başarırlar.

 

Orman Kaşifleri Atölyesi, çocuklara doğayı sevdirme, doğadaki ağaçları, meyve, çiçek, böcek, ot, sebze gibi unsurları tanıtma, aynı zamanda bilimsel yöntem ile çalışma becerilerini geliştirme amacıyla düzenlenmektedir. Projede “yaparak öğrenme” metodu uygulanmaktadır. Etkinlik, oyun tadında yapıldığı için çocuklar için eğlenerek öğrenmeye vesile olmaktadır.

Seçilen parkurda alanında uzman eğitmenler eşliğinde gezinti yapılmaktadır. Çocukların kolayca akılda tutabilmelerine imkân veren inceleme, kayıt altına alma ve interaktif oyunlar eşliğinde anlatım ile doğayı bilimsel bir gözle göstermek hedeflenmektedir.

 

Atölyenin Kazanımları:

 

1. Hiç kimse tanıdığına zarar vermek istemez. Çocuklar doğayla tanışmanın anlam ve önemini kavramış olacak, tanışıp arkadaş olduğu doğayı korumak ve kollamak için ilk adımı atmış olacaklardır.

2. Bir bilim insanı gözüyle doğaya bakmayı öğrenecekler, etraflarındaki flora ve faunayı gözlemlemeyi öğreneceklerdir.

3. Atölyenin çalışma defteri ve harika bir hediye olan atölye çalışmasına katılan çocuklara vereceğimiz Doğa Defteri sayesinde yürüyüş güzergâhındaki flora ve fauna hakkında edindikleri bilgi ve gözlemlerini bilimsel olarak kayıt altına almayı öğreneceklerdir.

 

Kullanılan ve gerekli olabilecek Araç ve Gereçler: Arazi Mikroskobu, Büyüteçli Böcek Gözlem Kutusu, Büyüteç, Tabiat Defteri, Orman Kaşifi Çantası , Orman Kaşifi Yaka Etiketi, Yağmurluk ve Bot,

 

Atölyenin Yapılışı:

 

Alanında uzman gözetmenler ile birlikte yapılan keşif çalışması sonrası seçilen rotada yürüyüş yapılacaktır. Yürüyüş sırasında çocuklar interaktif oyunlarla doğada gözlemlerde bulunacak, doğayı bilimsel bir yöntemle araştırıp incelemenin keyfine varacaklar. Büyüteçlerle böcekleri yakından inceleyecekler, yürüyüş güzergâhındaki flora ve fauna hakkında bilgi edinip, gözlemlerini bilimsel olarak kayıt altına almayı öğrenecekler. Atölye, fotoğraf çekimi ile sona erecektir.

Atölyenin çalışma defteri ve harika bir hediye olan atölye çalışmasına katılan çocuklara vereceğimiz Tabiat Defteri sayesinde yürüyüş güzergâhındaki flora ve fauna hakkında edindikleri bilgi ve gözlemlerini bilimsel olarak kayıt altına almayı öğreneceklerdir

Etkinlik Tarihi : 7.4.2015 - 7.4.2015
«Tümü