REHBERLİK


 

MUTLU ÇOCUK, MUTLU BİREY

VE

HERKES İÇİN DAHA İYİ BİR YAŞAMA DOĞRU

 

·         Aile danışmanlığı

·         Aile ve öğrenci koçluğu

·         24-48 aylık çocukları ile oyun terapisti eşliğinde oyun grupları

·         3-12 yaş çocukları ile bireysel oyun terapisi

·         4yaş ve üzeri çocukları ile bireysel ve grup halinde akıl ve zeka oyunları

·         Aylık veli bilgilendirme seminerleri

 

Danışmanlık hizmetlerini Kiraz Şekeri Anaokulu olarak Atölye Çözüm ile iş birliğinde hizmete sunmaktayız.

Kurumumuzda Atölye Çözümün kurucusu Aile danışmanı, Oyun terapisti, akıl ve zeka oyunları eğitmeni Nur Gül haftanın 5 günü tam zamanlı hizmet vermektedir.

 

Danışmanımızın okulda bulunduğu günlerde;

 

·         Kurum içi ve dışından dahil olan çocuklar ile oyun terapisi,

·         Kurum içi ve dışından dahil olan çocuklarla bireysel ve gruplar halinde akıl ve zeka oyunları,

·         Aile danışmanlığı ve koçluk hizmetleri,

·         Belirli gün ve saatlerde yaş gruplarına uygun hazırlanan program dahilinde oyun gruplarının ağırlanması,

·         Uzmanımızın uygun gördüğü çocuklara gelişimler testler uygulanmaktadır.

 

 

DANIŞMANLIK SÜRECİNDE OYUN TERAPİSİNİN ÖNEMİ

 

Oyun; çocuğun en ciddi işidir. Zaman zaman konuşamadığı dili, anlatamadıklarıdır. Oyun, Çocuklarının iç dünyalarına ulaşabilmenin onları derinlemesine anlayabilmenin en etkili yoludur.

Oyun terapisi, her çocuğun 50şer dk’lık sürelerde, uygun donanımla hazırlanmış oyun odasında terapist ile baş başa geçirdiği bir etkileşim sürecini kapsar. Bu süreç çocukla empatik dil kullanarak iletişim kurup gerektiğinde gözlemci gerektiğinde oyun arkadaşı kimliğinde oyuna dahil olabilen terapist ve çocuk arasındaki paylaşımlarla devam eder. Oyun odasında bulunan her oyuncağın ve çocuğun bu oyuncaklar dahilinde seçip kurduğu oyunların hatta bu oyunlarının süresinin ve değişkebliğinin bile çocuk ile ilgili önemli bilgiler içeren anlamları vardır.

Çocukların yetişkinler gibi kendilerini ifade etmeleri kolay değildir. Oyun terapisi ile çocuklar kelimeleri kullanmak yerine oyun ve oyuncaklar aracılığıyla, kendini ifade edebilmeyi, günlük yaşamında baş edemediği problemleri çözebilmeyi ve olumsuz davranışlarını değiştirebilmeyi öğrenir. Oyun terapisinin amacı çocuğun kendini duygusal olarak iyi hissetmesini sağlamaktır. Çocuğun normal gelişimini etkileyen duygusal, davranışsal ve psikolojik problemleri ortadan kaldırmak ve problemin büyümesini önlemektir. Oyun terapisinin türleri, non-direktif (yönlendirilmemiş), kognitif (bilişsel davranışçı) ve Filial Terapidir. (anne-baba da dâhil olur) Seanslar yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Ancak Filial Terapi 30 dk, 15–20 seans sürmektedir.


Oyun terapisti kimdir


Eğitimli bir oyun terapisti çocuk ile empati kurar. Çocuğun kendini anlaşılmış ve kabul görmüş hissetmesine, kontrol hissi ve farkındalık kazanmasına uygun ortamı sağlar. Yönlendirilmiş çalışmalar hedefe yöneliktir. Oyun terapistinin sorumluluğu rehberlik yapmak ve yorumlamaktır. Terapist problemli davranışın yerine daha olumlu davranışların ve düşüncelerin geliştirilmesine yardımcı olur. Terapinin önemli unsurlarından biri ödüllendirmedir. Bu yolla çocuğa hangi davranışlarının uygun hangilerinin uygun olmadığı yönünde doğrudan mesaj verilir. Yönlendirilmemiş çalışmalarda ise oyun terapistlerini tanımlayan 8 ilke şöyledir: 

1. Terapist çocuğu olduğu gibi kabul eder.

2. Terapist çocukla sıcak bir ilişki kurar. 

3. Terapist çocuğun duygularını ifade edebileceği uygun ortamı sağlar. 

4. Terapist çocuğun dışarı vurduğu duygulara karşı açıktır ve çocuğa içgörü kazandıracak şekilde ona geri yansıtır. 

5. Terapist çocuğa kendi problemlerini çözebilmesine fırsat verir ve yaptığı seçimlere saygı duyar. Değişime karşı yaptığı seçimlerin sorumluluğunu çocuğa verir. 

6. Terapist terapi sürecini hızlandıramaz, bu süreç zamanla gelişir. 

7. Terapist çocuğu yönlendirmez ve çocuğun çizdiği yolu takip eder. 

8. Terapist terapiyi sürdürebilmek için gerekli sınırları çizer. Oyun terapisini çocuk psikoterapistleri, psikiyatri hemşiresi, sosyal hizmet görevlileri, rehber ve psikolojik danışmanlar, psikologlar, sanat terapistleri kullanmaktadırOyun terapisinde ne kadar zamanda sonuç alınır


Bu süre çocuktan çocuğa değişmektedir. Yaşadığı travmanın ciddiyetine ve olayları nasıl algıladığına göre farklılık gösterir. Problemli davranış ne kadar yeniyse bunun aşılması o kadar kolay olacaktır. Bireysel danışma da 4 haftada bir, gruplarda 8 haftada bir aile görüşmesi ile anne-baba bilgilendirilir. 


Oyun terapisi hangi durumlarda, kimlere uygulanır?


1-Oyun terapisi 3–11 yaş arası çocuklara uygundur. 

2-Boşanmış ailelerin çocuklarına

3-Evlat edinilmiş veya terkedilmiş çocuklara

4-Aile içi şiddet gören çocuklara

5-Okulda zorbalık gören veya zorbalık yapan çocuklara

6-Kaygı, korku ve fobileri olan çocuklara

7-Uyku bozukluğu ve kâbusları olan çocuklara

8-Kardeş kıskançlığı yaşayan çocuklara

9-Ailede kayıp ve yas olan çocuklara

10-Duygusal, fiziksel ve cinsel tacize uğramış çocuklara

11-Konuşma bozukluğu olan çocuklara (kekemelik, tekrarlayıcı dil, bebek konuşması) 

12-Hiperaktivite ve Dikkat eksikliği tanısı almış çocuklara

13-Arkadaş edinmede güçlük çeken çocuklara

14-Ders çalışma ve okuma problemi olan çocuklara 

15-İçe çekilmiş ve sürekli mutsuz olan çocuklara

16-Uygunsuz davranışlar sergileyen çocuklara, oyun terapisi uygulanmaktadır. 

Çocuk oyun terapisi ile neler kazanır

Çocuklar oyun terapisi ile özgüvenlerini kazanmayı, işbirliği yapmayı, başkalarına saygı durmayı, sorumluluk almayı ve sorumluluklarını yerine getirmeyi, kendini korumayı, dikkatini toplamayı, problemlerine çözüm yolu bulmayı, öfkesini doğru yönlendirmeyi, kendini doğru ifade edebilmeyi, sosyal ilişkilerini güçlendirmeyi, korkularını yenmeyi, konuşma bozukluklarını düzeltmeyi öğrenirler. 

Oyun odasında neler vardır? 

Oyun materyali olarak oyuncak mobilyalı ev, oyuncak ev aletleri, oyuncak aile, okul, oyuncak hayvanlar, telefon, birtakım kostüm ve aksesuarlar, ayna, su, kum havuzu, araba, uçak gibi oyuncaklar ve parmak boyası, oyun hamuru, her çeşit boya kalemi, kartonlar, çizim kâğıdı, etiketler gibi sanatsal malzemeler bulunur. Bütün oyuncakların ve materyallerin kullanımı kolay, taşınabilir, güvenilir, dayanıklı ve çocuğun sürekli erişebileceği yüksekliktedir.

Çocuğa oyun terapisine gelirken nasıl bir açıklama yapılmalıdır?
 


Çocuğa doktora gittiğini söylemek yerine, “Oyun terapisi, sen resim veya benzeri sanatsal bir faaliyet yaparken, hikâye anlatırken ya da herhangi bir oyuncak ile oynarken duygularını anlamana ve onlar hakkında konuşmana yardımcı olacak, çünkü onları içinde tutarsan ve ne hissettiğini fark etmezsen mutsuz hissedebilirsin. Oyun terapisti sana hiçbir zaman yapmak istemediğin bir şeyi yaptırmayacak, söylemek ve yapmak istediklerine kendin karar vereceksin” gibi bir ifade kullanmak çocuğun kendini güvende hissetmesine yardımcı olur.